BDL Környezetvédelmi Kft.

Közművagyon-értékelés és Gördülő fejlesztési tervezés

Közművagyon-értékelés és Gördülő fejlesztési tervezés (12)

A GFT tervezés során alkalmazzuk a több szempontú integrált vagyonértékelési módszertan, a dinamikus költségelemzés (DCC) módszertani elemzések eszközei mellett a hidraulikai modellezés eszközeit is.

A rendelkezésünkre álló hálózati adatok alapján összeállítjuk az adott település vízellátó rendszerének hidraulikai modelljét. A modell működésének ellenőrzése céljából vízhozam és nyomásméréseket végzünk bizonyos mérési pontokon. Elemezzük minden esetben a jelenlegi és távlati vízigényeket. Külön vizsgáljuk az átmérő optimalizálás lehetőségeit, különös tekintettel a beruházási költségekre, és üzemeltetési szempontokra, valamint a  tűzivíz igény kielégítésének optimalizálását is.

A szoftver alapja a TIKA adatbázis, támogatja a GFT tervezési folyamatot és kompatibilis, alkalmas más forrásból származó adatok tárolására, tematikus feldolgozására, úgymint pl. hidraulika adatok, hibastatisztikák, egyéb statisztikai adatok.

A GFT tervezés módszertana koncepcionálisan figyelembe veszi a hatékony üzemeltetés érdekében olyan fejlesztési prioritásokat, mely számol a vízigény, vízfogyasztás tapasztalható trendjével, a tényleges fogyasztást kielégítő kapacitások valós pótlási értékével.

A fejlesztés során igyekszünk a valós üzemeltetői elvárásokat kielégíteni, minél szorosabban kapcsolódni a meglévő műszaki nyilvántartó rendszerekhez. Ennek érdekében a GFT megalapozását biztosító adatbázis felépítését úgy igyekszünk minden esetben kialakítani, hogy az rugalmasan illeszkedjen az adott szolgáltató nyilvántartási rendszereihez, igényeihez.

A komplex gördülő fejlesztési tervezés célja az ivóvíz ellátását valamint a szennyvízelvezetését és –tisztítását biztosító víziközmű-rendszer üzemeltetésének hosszú távon történő megalapozása és alátámasztása.

Ennek érdekében végzünk olyan komplex vizsgálatokat pl. vízigény- és vízveszteség elemzést, hibastatisztika kiértékelést, energiahatékonyság vizsgálatot, műszaki és funkcionális állapotfelmérést, mely vizsgálatokat követően igyekszünk a különböző műszaki és üzemeltetési problémákra olyan megoldási javaslatot adni, melyek megvalósítását követően az üzembiztonság növelése mellett a víziközmű rendszerek üzemeltetési és pótlási költségei csökkennek a korlátozott pótlási források ellenére is.

A tervezési módszertanunkat folyamatosan fejlesztjük. A GFT tervezési módszertan-fejlesztés célja:

  1. a jogszabályban meghatározott feladatok teljesítése, GFT output táblázat gyors, és megalapozott elkészítése
  2. az üzemeltetők számára olyan nyilvántartási rendszer/platform létrehozása, mely alkalmas a gyorsan és hatékonyan elvégzett GFT adatbázis megalapozására, támogatja a hatékony döntés-előkészítést, lehetővé teszi a tematikus, grafikus, egyéb térképi megjelenítéseket
  3. a szakma részére olyan tervezési módszertan létrehozása, mely magában foglalja a GFT elvégzését támogató szoftvert.

 

tettye1892

 

Referencia munkáink tapasztalatait összegyűjtve, és feldolgozva célunk az, hogy a GFT tervezés hatékony, és megbízható legyen. Ennek érdekében pilot projekt keretében elkészítettünk egy komplett tanulmányt, mely az adott ivóvízellátó és szennyvízelvezető, -és tisztító rendszer GFT-jének alapjául szolgált. A munka során szerzett tapasztalatokat számos szakmai konferencián bemutattuk.

A közműszolgáltató szervezetek, gazdasági társaságok teljes körű jogi és vagyongazdálkodási átvilágítása érdekében szükséges lehet a működtető vagyon felmérése, annak szakmai alapon történő értékelése.

Az új víziközmű törvény (2011. évi CCIX. törvény) előírásainak és a felelős vagyongazdálkodási döntéshozatalnak való megfelelés érdekében szükséges a település víziközmű vagyon értékelése. Azonban az üzemeltetési feltételrendszer kialakításához a víziközmű vagyon értéke mellett szükséges lehet a működtető vagyonelemek felmérése, nyilvántartási értékének a felülvizsgálata is.

A működtető vagyon felmérésével, a víz-szennyvíz közüzemi szolgáltatást kiszolgáló működtető vagyon valós használati, piaci értékének ismeretével lehetővé válik a fenntartható és gazdaságos hasznosítás.

A szakmai referenciák között megtalálható számos szolgáltató működtető vagyonának felmérése, az általánosan elfogadott, és alkalmazott vagyonértékelési módszertanok szerint végzett vagyonértékelése.

Az új és meglévő jogszabályi elvárások megfelelésének céljából a tulajdonos önkormányzatok részére komplex szakmai tanácsadást nyújtunk többek között az alábbi szolgáltatásokkal:

  • DÖNTÉS-ELŐKÉSZÍTŐ TANULMÁNYOK KÉSZÍTÉSE
  • VAGYON-NYILVÁNTARTÁSSAL, -ÁTADÁSSAL KAPCSOLATOS TANÁCSADÁS
  • KOMPLEX TANÁCSADÁS A közművagyon hasznosítás/gazdálkodás, víziközmű szolgáltatás körébe tartozó szerződéses jogviszonyokról

 

Az ellátásért felelősök, és a települések részére számos esetben végeztünk tényfeltáró, illetve döntés-előkészítő munkát. A megbízások célja volt, hogy a közszolgáltatás biztosítására kötelezett Önkormányzat kellő ismeretet szerezzen a közüzemi ellátás jelenlegi helyzetéről, műszaki állapotáról, az üzemeltetés távlati biztonságáról, mind műszaki, mind jogi, mind gazdasági körülményeket tekintve.

Többek között Szentendre város, és Oroszlány város részére, valamint hajdúsági településeket érintő szolgáltatási területen készítettünk döntés-előkészítő tanulmányt, amely támogatta az önkormányzatokat a települési közművagyon hosszú távú és biztonságos üzemeltetése érdekében meghozandó döntéseiben.

 

mohora szv

A fenntartható vagyongazdálkodás feltételrendszer kialakításához gazdasági és műszaki tanácsadást nyújtunk az alábbi szolgáltatásokkal:

1. a társaság gazdasági helyzetének átfogó értékelése, eredményességének vizsgálata

2. a pénzügyileg ténylegesen realizált bevétel és a működéssel kapcsolatban felmerült költségek (ráfordítások), a társaság eszközállományának alakulása, likviditási helyzet vizsgálata

3. költségstruktúra vizsgálata (önköltség, közvetett költségek, közvetlen költségek alakulása)

4. a víziközmű törzsvagyon érték megfelelőségének vizsgálata és értékelése

5. a felújítások, rekonstrukciós munkálatok mértéke, pótlási alapok képzésének vizsgálata

6. a társaság vagyon-nyilvántartási rendszerének vizsgálata és értékelése

Az átvilágítások célja lehet továbbá, hogy segítsük célok elérésére képes szervezetet a meglévő üzemeltetési struktúrából, az üzemeltetési, működési modellre való áttérésre, javaslattétel formájában.

Bizonyos tulajdonosi döntéshozatalhoz szükséges lehet a szolgáltató cégértékének megállapítása is. Az elmúlt években számos kisebb-nagyobb szolgáltató átvilágítása mellett végeztünk cégértékelést is. Ezen cégértékelések esetében a műszaki tervező munkatársak mellett vagyonértékelői jogosultságokkal rendelkező közgazdász kollégák működtek közre.

 

Cégértékelés több szempontú megközelítés szerint:

1. A társaság eszközalapú cégértékének meghatározása

  • a mérleg szerinti eszközök, és források összessége,
  • a Társaság tulajdonában lévő eszközök állományának és forrásai alakulásának alapján.

2. A társaság eredmény alapú cégérték meghatározása

  • a gazdasági eredmények elmúlt évekre kiterjedő áttekintése alapján

3. Hozamalapú cégértékelés:

  • a reálisan elérhető, jövőbeni bevételi lehetőségek és az elérésükhöz szükséges ráfordítások figyelembe vételével.

Az elmúlt években a tanácsadói tevékenységünk során több százmilliós, milliárdos értékű cégek teljes működését vizsgáltuk, illetve számos esetben határoztuk meg a szolgáltató cégértékét, jellemeztük működésének főbb paramétereit több szempontú megközelítés szerint.

A fenntartható vagyongazdálkodás feltételrendszer kialakításához gazdasági és műszaki tanácsadást nyújtunk az alábbi szolgáltatásokkal:

  • Teljes körű műszaki és gazdasági átvilágítás
  • Cégértékelés több szempontú megközelítés szerint

 

A vagyongazdálkodási tanácsadásaink eredménye, hogy az összegyűjtött adatok, információk alapján a megfelelő mutatószámok felhasználásával elősegíti a szolgáltató vezetősége számára:

  • a víziközművek, és a víziközmű szolgáltatás fenntartásával, fejlesztésével kapcsolatos stratégiai döntéseik megalapozását;
  • beleláthassanak a vállalati folyamatokba, láthassák a vállalati működésének eredményességét, jövedelmezőségét, fenntarthatóságát;
  • jellemezhetővé váljon számukra a szervezeti strukturáltság, munkaerő-ellátottság, szervezeti hatékonyság;
  • lehetővé válhasson további benchmarking elemzések elvégezhetősége, összehasonlíthatóvá váljanak más szolgáltatók azonos értékeivel.

TIKA adatbázison alapuló hosszú távú pótlási terv készítése

 

A pótlási tervben a vagyonértékelés objektum struktúráján alapulva, 50 éves időtávban mutatjuk be a víziközművek várható pótlási szükségleteit.

A tervezési munka keretében a meglévő és előállított adatok feldolgozásával elkészítjük, esetlegesen kiegészítő műszaki adatok feldolgozásával előállítjuk TIKA adatbázison alapuló hosszú távú pótlási tervet, a pótlási szükségletek előrejelzését.

 

potlasi terv elorejelzes

 

Az elkészült pótlási tervek alapját szolgáltathatják a Gördülő Fejlesztési Tervek pótlási tervrészének, mivel azonos, egységes szerkezetben, tehát szakáganként, víziközmű rendszerenkénti bontásban, teljes szolgáltatási területre, teljes víziközmű rendszerre vonatkozóan állnak elő a pótlási előrejelzések az 58/2013.(II.27.) Korm. rendelet módosításáról szóló 292/2014. (XI.26) Korm. rendelet VIII/A fejezetében rögzítetteknek megfelelően.

A pótlási terv készítésénél minden esetben kiinduló adatbázisaként szolgál a Több szempontú integrált vagyonértékelésen alapuló vagyonleltár.

Azonban ténylegesen várható, tervezett pótlások ütemezéséhez, és a GFT hatékony alátámasztásához további adatfeldolgozás, további elemzési munka szükséges, melynek eredményeként, a racionális műszaki, szakmai szempontok mérlegelése alapján a pótlási csúcsok elnyújthatóak, ütemezésük optimalizálható.

 

tika output

 

Az elmúlt években a hosszú távú pótlási terveket elsősorban KEOP beruházások megvalósíthatósági tanulmányaiban szereplő CBA átszámításokhoz készítettünk. Ezen vagyonértékelések során a meglévő vagyonelemeket, és az újonnan létesült/létesítendő vagyonelemeket homogén struktúrájú adatbázisba rendeztük, majd együttesen vizsgáltuk 50 év időtávlatában az évenként szükséges pótlásokat. Kiemelt referenciánk közé tartozik az Állami víziközmű vagyon esetében végzett hosszú távú pótlási tervek készítésére vonatkozó munkánk.

ecs1 ecs2 szines

A társaságunk csapadékvíz-elvezetéssel, és -kezeléssel kapcsolatos tervezési, felmérési, vagyonértékelési feladatokat környezetmérnök, földmérő mérnök, vagyonértékelő munkatársaink közreműködésével végzi. Referenciáink között komplett tervezési feladatok, csapadékvíz-gazdálkodási koncepciótervek, valamint vagyonértékelési szakvélemények találhatóak.

A csapadékvíz-elvezető, és -kezelő rendszerek értékelését az EVS 2009 (European Valuation Standards 2009 - Európai Értékelési Szabványok) szabványban megfogalmazott tartalmi elemek, valamint az 1/2002.(BK.8.) BM-EüM-FvM,-GM-ISM-KöM-KÖVIM-NKÖM-OM-SZCSM közös minisztériumi irányelv módszertani leírásai szerint végezzük.

Tekintettel a jogszabályi előírásokra, a vizsgált csapadékvíz-elvezető rendszer vagyonértékelését TIKA szoftver támogatásával avulással korrigált pótlási költség módszerével végezzük.

A vagyonértékeléseink alapján a Megbízók számára megfelelő információt nyújtunk az értékelt csapadékvíz-elvezető rendszer valós vagyonértékének meghatározásához és alátámasztásához, csapadékvíz-gazdálkodási koncepciók kialakításához.

TIKA

 

A Társaságunk az elmúlt évtizedben jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy Magyarországon a víziközműveink valós értékének meghatározásával felelős vagyongazdálkodás alakulhasson ki.

2007 óta mintegy 1875 település komplett víziközmű rendszerének vagyonértékelését végeztük el, vagy működtünk közre a vagyonértékelés lefolytatásában. Ezen vagyonértékelések tételes vagyonleltárai a Több szempontú Integrált Közművagyon-értékelési Adatbázis – TIKA szoftver adatbázisában szerepelnek.

 

TIKA szoftver

 

A vagyon felmérése a kiszámítható víziközmű üzemeltetés alapja. A vagyonértékeléseink eredményeként felállított strukturált közművagyon-adatbázissal az üzemeltetők, önkormányzatok és a Magyar Állam részére megalapozott információt tudunk nyújtani a közművagyon értékéről, tényleges gazdasági és műszaki helyzetéről, amely birtokában megfelelő színvonalú vagyongazdálkodásra, valós pótlási érték ismeretében megalapozott döntéshozatalra képesek.

A vonatkozó jogszabályok értelmében a közművek vagyonértékét költségalapú értékelési eljárással, az avulással korrigált pótlási költség módszerével kell meghatározni. A közművagyon-értékelési piramis alsóbb, alapozó szintjei az ehhez szükséges információk előállítását és alátámasztását szolgálják.

 

tika piramis

 

A vagyonértékelésünk minőségét számos referenciával, és a megrendelőink elégedettségével tudjuk bizonyítani. Az elkészült vagyonleltárak hasznosításával kapcsolatban évtizedes szakmai tapasztalattal, és referenciával rendelkező vagyongazdálkodási szakértő kollégák, valamint állandó műszaki fejlesztő-tervező, könyvvizsgáló szakértő partnereink állnak továbbiakban is rendelkezésre.

 

tika dij 2012

stack of documents

A Társaságunk annak érdekében, hogy egy település komplett víziközmű rendszerét érintő vagyonértékelését, valamint a gördülő fejlesztési tervezéssel kapcsolatos feladatokat elvégezhesse, teljes körűen felméri és beazonosítja az adott rendszer elemeit, objektumait. Amennyiben nem áll rendelkezésre olyan színvonalú műszaki nyilvántartás, amiben rendelkezésre áll az adott település víziközmű rendszer tételes objektumszintű nyilvántartása, abban az esetben fel kell állítani az adott rendszer műszaki leltárát.

A tételes műszaki leltár felállítása előfeltétele a vagyonértékelés lefolytatásának. A meglévő adatokat, műszaki dokumentációkat, rendelkezésre álló mindennemű információt az egyes objektumtípusok szerint strukturált, egységes adatbázisba rendezzük. Az így előállított eszközleltár képezi a vagyonértékelés alapját.

 

terkepvazlat

 

Az elmúlt évek kiemelt munkái között szerepel egy megyei jogú város teljes víziközmű rendszerének tételes műszaki eszközleltárának felállítása, ahol meglévő nyilvántartásokból közel 100.000 db tétel számú egységes struktúrájú műszaki leltárt állítottunk fel a szolgáltató szakembereinek hathatós közreműködésével.

Az elmúlt években továbbá számos megyei jogú város, komplex víziközmű rendszerrel rendelkező település eszközleltárát aktualizáltuk a rendelkezésre álló műszaki nyilvántartásokon alapulva, hogy azok alkalmasak legyenek a vagyonértékelés céljára, vagyonleltár felállítására.

 

TIKA szoftver

Víziközműveink értékének és jó műszaki állapotának megőrzése nem csak közös érdekünk, hanem törvényi szabályozás (2011. évi CCIX. törvény a víziközmű-szolgáltatásról) értelmében jogszabályi kötelezettség is. 2012. július 15-től minden üzemeltetési szerződés kötelező mellékletét képezi a víziközművek vagyonértékelése és a teljes hazai víziközmű infrastruktúrát legkésőbb 2019. december 31-ig értékelni kell.

A BDL Kft. az elmúlt évtizedben vezető szerepet játszott mind az állami, mind az önkormányzati tulajdonú víziközművek vagyonértékelésében. Társaságunk 2007. év óta végez vagyonértékelést kifejezetten víziközmű szolgáltatók, ellátásért felelős önkormányzatok részére. A vagyonértékeléseink során a munkatársaink több évtizedes műszaki-tervezői, valamint közgazdasági, vagyongazdálkodási tapasztalatára tudunk támaszkodni.

 

A vagyonértékelés tevékenysége mellett számos műszaki, gazdasági, vagyongazdálkodási tanácsadásban vettünk részt. Végeztünk többek között:

  • víziközmű szolgáltató cégek részére cégátvilágítást, cégértékelést,
  • szolgáltatók, és ellátásért felelős önkormányzatok részére vagyongazdálkodási döntéshozatalt megelőző és támogató tanulmányok készítését,
  • szolgáltatók működtető vagyonának értékelését, speciális vagyonelemek értékelését, úgymint vízbánya értékelését.

TIKA

A Több szempontú Integrált Közművagyon-értékelési Adatbázis – TIKA szoftver, több szempontú integrált vagyonértékelés módszertanának fejlesztésével a hatékonyan fenntartható és biztonságos víziközmű-szolgáltatás, valamint a felelős és víziközműveink értékének megőrzését célzó közművagyon-gazdálkodás alapfeltételeinek megteremtését tűztük ki célunknak. A TIKA nyilvántartási és vagyonértékelési szoftver segítségével kiemelkedő színvonalon és hatékonyan lehetséges a tematikus lekérdezéseket is biztosító közművagyon adatbázisának felállítása.

 

A TIKA módszertan és szoftver támogatásával mintegy 1600 településen végzett vagyonértékelés tapasztalatával állunk a Megbízóink rendelkezésére.

 

Több szempontú integrált vagyonértékelés szintjei:

tika kep2